POLYPORUS

Polyporus umbellatus

Gljiva može da se pronađe u Evropi. Raste u bokorima do 20kg, uglavnom ispod hrastova i bukvi.U kineskom sažetom pregledu, "Medicina pobožnih zemljoradnika", polyporus je spominjana još skoro pre 2000 godina. Od tada, ona je korišćena u Kini do današnjih dana. Danas se koristi više nego ikad u tradicionalnoj kineskoj medicini jer su u međuvremenu otkrivene njene fantastične beneficije po zdravlje.

Lekovito delovanje:
  • kao prirodni diuretik
  • kod raka pluća
  • leukemija
  • edem

SASTAV I UPOTREBA:

Polyporus sadrži ergosterin, alpha-hidroksi-tetratcosanoic kiselinu, biotin (B vitamin), kao i polisaharide i polipeptide. Pokazano je da osušeno upotrebljivo telo sadrži 7.9% sirovog proteina, 45.6% vlakana, 0,5% karbohidrata i 6.6% minerala, uključujući kalcijum, kalijum, gvožđe, male količine natrijuma i tragove elemenata mangana, bakra i cinka.

U tradicionalnoj kineskoj medicini, polyporus se intenzivno koristi kao prirodni diuretik. Diuretičke osobine su pokazane modernim istraživanjima u medicini. Konzumiranje polyporusa povećava lučenje mokraće i povećava sekret sa natrijumom i hloridom. Efekat je sličan po snazi uobičajenih diuretika (na primer, ethacrynic kiselina). Međutim, presudna razlika je u tome što ovi lekovi, takođe, povećavaju sekret sa kalijumom, što ima nepovoljan efekat.
Polyporus nema ove efekte, što znači da treba da bude prioritetniji u odnosu na lekove, kao prirodni diuretik.

Klinička istraživanja su demonstrirala antitumorsku aktivnost u lečenju raka pluća i leukemije. 86% pacijenata je imalo pozitivnu reakciju na lečenje polyporusom. Ovi efekti su posebno izazvani sprečavanjem DNK produkcije ćelija tumora.

Polyporus, takođe ublažava uobičajene i ekstremno neprijatne kontraindikacije hemoterapije.

© 2006 Zoran Maksimović